الو کپسول

4 علت اصلی آتش سوزی مجتمع تجاری و مسکونی در مشهد مشخص شد

علت آتش سوزی مجتمع تجاری و مسکونی در مشهد 01

عدم شارژ کپسول آتش نشانی حتی قبل از آتش‌سوزی از حوادث مهیب و خطرناکی است که علاوه بر خسارات مالی، موجب به خطر افتادن جان کسانی که گرفتار حریق شده‌اند هم می‌شود. در این مطلب تصمیم داریم شما را با علت‌های مختلف آتش سوزی مجتمع تجاری و مسکونی در مشهد آشنا کنیم تا تمهیدات مناسبی برای جلوگیری از بروز آتش‌سوزی و کم کردن خسارات در نظر بگیرید. پیشنهاد می‌کنیم تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

دلایل آتش سوزی در مجتمع تجاری و مسکونی چیست؟

گزارشات معاون عملیات آتش نشانی مشهد نشان می‌دهد بخش بزرگی از آمارهای حوادث آتش سوزی مربوط به آتش سوزی مجتمع تجاری و مسکونی در مشهد است. بنابراین همه افراد در معرض خطر آتش‌سوزی و خسارت‌های مالی و جانی ناشی از آن هستند و باید تجهیزات مناسبی برای اطفا حریق در محل کار و زندگی آماده کنند تا در صورت بروز آتش‌ سوزی بتوانند آن را کنترل کنند.

قبل از هر چیز بهتر است دلایل بااهمیت آتش سوزی در مجتمع مسکونی و تجاری را بشناسیم، تا بتوانیم با رعایت نکات ایمنی گسترش حریق را مدیریت کنیم.

1.     آتش‌ سوزی به دلیل استفاده از وسایل پخت و پز

1.آتش‌ سوزی به دلیل استفاده از وسایل پخت و پز
1. آتش‌ سوزی به دلیل استفاده از وسایل پخت و پز

یکی از معمول‌ترین دلایل آتش ‌سوزی مجتمع تجاری و مسکونی در مشهد لوازمی است که برای پخت و پز مورد استفاده قرار می‌گیرد.  اجاق گاز، کباب‌پز، ماکروویو و تستر یا لوازم برقی دیگری که برای پخت و پز مورد استفاده قرار می‌گیرند از عوامل اصلی ایجاد آتش سوزی هستند.

 به طور مثال ممکن است هنگام خروج از منزل فراموش کنید، یکی از این وسایل را خاموش کنید و با انتشار گاز در محیط خطر بروز آتش سوزی را افزایش دهید. همچنین ممکن است لوازم برقی پخت و پز در اثر تغییر ولتاژ جریان برق یا ایراد در سیم‌کشی جریان برق موجب بروز آتش سوزی شوند.

بهترین توصیه برای بالابردن ایمنی لوازم پخت و پز این است که از لوازم هوشمند استفاده کنید. زیرا لوازم پخت و پز هوشمند با افت فشار گاز خودبه‌خود خاموش می‌شوند و دیگر گاز در محیط انتشار پیدا نمی‌کند و ایمنی محیط حفظ می‌شود.

آمار مصدومان در آتش سوزی مشهد از دلایل مهمی است که ما را برآن می‌دارد تا با دلایل مختلف آتش سوزی آشنا شویم و با راه‌های مناسب جلوگیری از آتش سوزی آشنا شویم.

سایر نکاتی که هنگام پخت و پز باید رعایت کنید شامل موارد زیر است.

  • بهتر است هنگام آشپزی لباس‌های مناسب بپوشید تا با شعله اجاق گاز تماس پیدا نکند و شعله ور نشود.
  • قابلمه و ماهیتابه را روی شعله مناسب قرار دهید تا دستگیره آن در اثر تماس با آتش شعله‌ور نشود.

با استفاده از تجهیزات اطفا حریق نظیر کپسول آتش‌نشانی می‌توانید قبل از رسیدن آتش‌نشانان آتش را کنترل کنید البته به شرطی که نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی را بلد باشید . با استفاده از بهترین کپسول آتش‌نشانی منزل می‌توانید جان خود و اطرافیانتان را نجات دهید و جلوی آسیب به اموال و لوازم خود را بگیرید.

 

2.     آتش سوزی به دلیل استفاده از وسایل گرمایشی

یکی دیگر از علت‌های شایع آتش سوزی مجتمع تجاری و مسکونی در مشهد ، استفاده از وسایل گرمایشی نظیر بخاری برقی، شومینه، بخاری گازی و هیزمی یا بخاری نفتی است.

با توجه به اینکه آب و هوای مشهد سرد است و در ایام سرد سال استفاده از وسایل گرمایشی به طور گسترده‌ای افزایش پیدا می‌کند، برای پیشگیری از بروز حریق لازم است هنگام نصب هر کدام از وسایل گرمایشی نکات ایمنی را رعایت کنید و در صورت لزوم از افراد ماهر و باتجربه کمک بگیرید. همچنین در فاصله حداقل یک متری وسایل گرمایشی، پارچه، لباس یا وسایل قابل احتراق قرار ندهید.

توصیه مهم دیگر برای پیشگیری از آتش سوزی مجتمع تجاری و مسکونی در مشهد این است که هنگام خروج از واحد تجاری یا مسکونی، شعله وسایل گرمایشی را کم یا خاموش کنید تا ضمن جلوگیری از مصرف بی‌رویه انرژی در محیط، احتمال بروز آتش سوزی را هم کاهش دهید.

برای تجهیز ساختمان با وسایل ایمنی آتش‌نشانی به این نکته دقت داشته باشید که کپسول‌های آتش‌نشانی انواع مختلفی دارند. آتش‌سوزی‌هایی که با مایعات قابل اشتعال نظیر بنزین و نفت ایجاد می‌شود باید با کپسول گاز کربن دی اکسید خاموش شوند، اما در صورتی که آتش‌سوزی در اتاق خواب و پذیرایی به دلیل شعله‌ور شدن پتو، پرده و فرش ایجاد شده باید از کپسول آتش‌نشانی حاوی آب استفاده کنید.

البته به خاطر داشته باشید شارژ کپسول آتش‌نشانی در زمان مناسب هم از اقدامات ایمنی ضروری است که برای مهار آتش باید مورد توجه قرار بگیرد. در صورتی که کپسول آتش نشانی در منزل یا محیط کار داشته باشید، اما در زمان مناسب کپسول را شارژ نکنید، عملکرد آن برا اطفا حریق مطلوب نخواهد بود.

3.     آتش سوزی به دلیل اتصال جریان برق

در صورتی که به اخبار حوادث نگاهی بندازید، با تیترهای خبری آتش سوزی اسنوا، نجات 20 نفر از آتش سوزی مجتمع تجاری و مسکونی در مشهد یا نظایر آن مواجه می‌شوید.

استفاده از وسایل الکتریکی و مدارهای برق فرسوده و کهنه یکی دیگر از عوامل اصلی آتش سوزی مجتمع تجاری و مسکونی در مشهد است؛ جرقه‌های کوچک هم می‌توانند آتش‌سوزی‌های بزرگی ایجاد کنند و تمام مجتمع مسکونی یا تجاری را در آتش بسوزانند.
خیلی از اوقات جزئیات آتش سوزی در مجتمع تجاری نشان  می‌دهد که تعویض سیم و کابل فرسوده و کهنه می‌توانسته از بروز آتش سوزی جلوگیری کند. به همین دلیل برای جلوگیری از اتصال جریان برق و پیشگیری از صدمات جانی و مالی  بهتر است موارد زیر را رعایت کنید.

  • هر چند وقت یک بار سیم‌ها و کابل‌ها را بررسی کنید تا پوسیدگی و خوردگی نداشته باشند و سبب بروز آتش سوزی نشوند.
  • از یک پریز برق چند خروجی برای وسایل الکترونیکی نگیرید تا خطر آتش سوزی کاهش پیدا کند.
  • برای جلوگیری از آتش سوزی مجتمع تجاری و مسکونی در مشهد از محافظ برق استاندارد استفاده کنید.
  • در واحدهای تجاری و اداری، سیم برقی را از زیر فرش و موکت عبور ندهید زیرا اتصال در جریان برق باعث شعله‌ور شدن موکت و فرش می‌شود.
  • تاریخ انقضای کپسول آتش نشانی مجتمع تجاری و مسکونی را چک کنید تا به موقع نسبت به تعویض آن اقدام کنید.

آتش نشانی مشهد به همه افراد توصیه می‌کند ضمن خرید کپسول آتش‌نشانی و آموزش طرز استفاده از آن، به شرایط نگهداری از کپسول آتش‌نشانی هم توجه کنند.

 علت مهم انفجار کپسول آتش‌نشانی ایجاد پوسیدگی در بدنه سیلندر آن است. با توجه به اینکه بدنه کپسول آتش‌نشانی از جنس فلز است، درصورتی که در محیط مرطوب باشد دچار پوسیدگی و انفجار می‌شود.

بنابراین باید دقت داشته باشید که برای استفاده موثر از کپسول آتش نشانی برای مهار حریق لازم است کپسول را در جایی مناسب و دور از رطوبت نگهداری کنید.

4.     استعمال دخانیات در منزل یا محل کار

یکی دیگر از دلایل آتش سوزی مجتمع تجاری و مسکونی در مشهد استعمال دخانیات است. بی‌احتیاطی برای خاموش کردن سیگار می‌تواند یک حادثه بزرگ آتش سوزی ایجاد کند.

نکات ایمنی برای جلوگیری از آتش سوزی

آتش سوزی در مجتمع تجاری و مسکونی
آتش سوزی در مجتمع تجاری و مسکونی

معاون عملیات آتش نشانی مشهد خبرهای متعددی از حوادث آتش سوزی مجتمع تجاری و مسکونی در مشهد یا آتش سوزی خودرو اعلام می‌کند که در صورت رعایت نکات ایمنی هیچ کدام از این حوادث اتفاق نمی‌افتاد. موارد زیر مهم‌ترین نکات ایمنی برای جلوگیری از آتش سوزی است.

  • استفاده از کپسول آتش‌نشانی

اصلی‌ترین اقدام برای کنترل آتش سوزی مجتمع تجاری و مسکونی در مشهد استفاده از کپسول آتش‌‌نشانی است. اما نکته مهم‌تر این است که ساکنین مجتمع مسکونی یا افرادی که در مجتمع تجاری مشغول فعالیت هستند، باید با طرز کار با کپسول آتش‌نشانی آشنا باشند تا بتوانند در کوتاه‌ترین زمان آتش را مهار کنند.

  • استفاده از سنسورهای حساس به دود

پیشرفت تکنولوژی موجب ظهور ابزارهای جدیدی مانند سنسور هوشمند حساس به دود شده است. با نصب این سنسورها می‌توانید از آتش سوزی مجتمع تجاری و مسکونی در مشهد جلوگیری کنید. زیرا سنسورها حساس به دود هستند و خیلی زود ساکنین ساختمان را از خطر بروز آتش سوزی مطلع می‌کنند.

  • جبران خسارات اقتصادی آتش سوزی با بیمه آتش سوزی

 بهترین راه برای محافظت از جان و مال در برابر آتش‌سوزی، اقدامات پیشگیرانه مناسب نظیر استفاده از بهترین کپسول آتش‌نشانی خودرو یا کپسول آتش‌نشانی مناسب واحدهای تجاری و اداری است. اما کسانی که سهل انگارند و رعایت نکات ایمنی را جدی نمی‌گیرند یا کسانی که نمی‌دانند بیمه آتش سوزی چیست و چگونه می‌توانند از فواید آن بهره‌مند شوند، بعد از بروز حادثه آتش سوزی متحمل خسارات بالایی می‌شوند.استفاده از خدمات بیمه آتش سوزی یک اقدام هوشمندانه است که باعث می‌شود زیان‌های اقتصادی از دست رفتن سرمایه و دارایی جبران شود.

جمع بندی

بررسی آتش‌سوزی‌های مختلف نشان می‌دهد، سهل‌انگاری‌های کوچک موجب بروز حریق‌های گسترده و خسارت می‌شود. با توجه به اینکه هیچ کس نمی‌تواند حریق و آتش سوزی را دور از خود تصور کند، در این مطلب سعی کردیم شما را با دلایل آتش‌ سوزی در مجتمع تجاری و مسکونی آشنا کنیم و اقدامات ایمنی مناسبی را به شما آموزش دهیم تا بتوانید جلوی بروز آتش سوزی را بگیرید. یکی از عوامل مهم در جلوگیری از بروز آتش دانستن نحوه صحیح نصب کپسول آتش نشانی است.

همچنین درباره بیمه آتش‌ سوزی که پشتوانه محکمی برای جلوگیری از خسارت است با شما صحبت کردیم. امیدواریم با استفاده از این اطلاعات بتوانید از اموال و جان خود محافظت کنید و زندگی بی‌دغدغه و آسوده‌ای را تجربه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط