الو کپسول

بهترین کپسول آتش نشانی منزل چه ویژگی دارد؟

بهترین کپسول آتش نشانی
بهترین کپسول آتش نشانی

آتش سوزی در منزل و کارخانه حادثه تلخ و ناگواری است که موجب خسارت اقتصادی، مصدومیت یا تلفات جانی می‌شود یکی از مصادیق آن آتش سوزی کارخانه اسنوا بود. به همین دلیل لازم است تجهیزات ضروری برای خاموش کردن آتش در منزل را در اختیار داشته باشیم تا در صورت بروز آتش سوزی بتوانیم به سرعت آن را مهار کنیم. این مطلب راهنمای کاملی است که اطلاعات مورد نیاز شما برای خرید کپسول آتش نشانی  و نیز شارژ کپسول آتش نشانی  منزل را در اختیارتان قرار می‌دهد. برای کسب اطلاعات دقیق تا پایان این مطلب همراه الو کپسول باشید.

کپسول آتش نشانی چیست؟

بهترین کپسول آتش نشانی 02
بهترین کپسول آتش نشانی 02

این روزها کمتر کسی با کپسول آتش نشانی ناآشناست؛ همه ما روی دیوار فروشگاه‌ها، مدارس و مراکز آموزشی یا سایر اماکن عمومی کپسول‌های آتش نشانی با اندازه‌های بزرگ و کوچک را دیده‌ایم و می‌دانیم از تجهیزات ضروری و ایمن برای مهار کردن سریع آتش است.

کپسول آتش نشانی مناسب منزل دستگاهی قابل حمل است که می‌توان قبل از اینکه آتش تمام ساختمان را فرا بگیرد و بسوزاند، شعله‌های آن را خاموش کند. در واقع به همین دلیل است که کپسول آتش نشانی در دسترس و روی دیوار قرار می‌گیرد.

 برای خاموش کردن آتش‌سوزی‌هایی که در ساختمان‌های مسکونی اتفاق می‌افتد نحوه استفاده از کپسول آنش نشانی اهمیت بالائی دارد، لازم است از کپسول آتش نشانی ایمن استفاده کنید، کپسول‌های قدیمی که دچار نقص فنی شده‌اند یا عملکرد آن‌ها با اشکال مواجه می‌شود، برای خاموش کردن آتش مناسب نیستند. زیرا کپسول خراب یا قدیمی به‌جای خاموش کردن آتش، آن را گسترده‌تر کند و جان ساکنین منزل را به خطر می‌اندازد. همین موضوع را در خصوص انتخاب بهترین کپسول آتش نشانی خودرو نیز شاهد هستیم.

معرفی اجزای مختلف کپسول آتش نشانی منزل

کپسول آتش‌نشانی خانه با ظاهری استوانه‌ای و ترکیبات خاص، می‌تواند شعله‌های آتش را مهار کند. کپسول آتش نشانی منزل شامل اجزای زیر است.

  • بدنه استوانه‌ای که از جنس فلز است و متناسب با نوع کپسول آتش نشانی از پودر، آب، گاز یا co2 پر شده است.
  • دسته نگهدارنده کپسول آتش نشانی که برای جابه‌جا کردن یا حمل و نقل کپسول از آن استفاده می‌شود.
  • پین یکی دیگر از اجزای کپسول آتش نشانی منزل است که شکل سوزنی دارد و بین اهرم و دسته قرار می‌گیرد. تا زمانی که پین از پلمپ کپسول جدا نشود، امکان خروج محتویات داخل کپسول آتش نشانی فراهم نیست.
  • اهرم یا ضامنی که روی کپسول آتش نشانی قرار دارد، موجب خروج محتویات کپسول می‌شود.

شیلنگ هدایت کننده کپسول آتش نشانی یکی دیگر از اجزای کپسول است که سرعت انتقال مواد داخل کپسول و ریختن آن روی آتش را افزایش می‌دهد نکته قابل تعمل اینکه یکی از مهمترین عوامل تاثیرگذاری در انفجار کپسول آتش نشانی عدم بازدید قطعات ذکر شده است.

انواع کپسول آتش نشانی منازل

بهترین کپسول آتش نشانی 03
بهترین کپسول آتش نشانی 03

حتما شما هم این جمله معروف را شنیده‌اید که” حادثه خبر نمی‌کند”. به منظور آمادگی برای آتش سوزی‌هایی که در ممکن است در منزل اتفاق بیفتد، لازم است تجهیزات ایمنی مناسبی را تهیه کنیم تا اعضای خانواده متحمل کمترین خسارات شوند. اصلی‌ترین اقدام تهیه کپسول آتش نشانی منزل است.

با این حساب یکی از دغدغه‌های متداول متقاضیان خرید کپسول آتش نشانی، انتخاب بهترین کپسول آتش نشانی برای منزل است. موارد زیر انواع کپسول آتش نشانی برای منزل و کاربردهای آن‌ها است.

· کپسول آتش نشانی فوم

یکی از پرکاربردترین کپسول‌های آتش نشانی، کپسولی است که حاوی فوم یا کف است. کپسول آتش نشانی منزل که  حاوی سولفات آلومینیوم یا بی‌کربنات سدیم باشد، در دمای بالاتر از 70 درجه سانتیگراد می‌تواند با آزاد کردن گاز دی اکسید کربن منجر به خاموش شدن آتش شود.

یکی از نکات بااهمیتی که برای انتخاب بهترین کپسول آتش نشانی برای منزل باید به خاطر داشته باشید که فقط آشنایی با نحوه استفاده از کپسول اتش نشانی برای خاموش کردن آتش کافی نیست. بلکه باید اطلاع داشته باشید از چه نوع کپسولی باید استفاده کنید. در واقع تناسب بین دلیل آتش سوزی و نوع کپسول آتش نشانی بر قدرت خاموش کنندگی و جلوگیری از گسترش آن تاثیر دارد. زیرا با استفاده از نادرست ازکپسول آتش نشانی منزل علاوه بر اینکه نمی‌توانید آتش را خاموش کنید، موجب گسترش آن هم می‌شوید.

به طور مثال برای خاموش کردن آتش سوزی که به دلیل اتصالات جریان برق ایجاد شده، هیچوقت نباید از کپسول آتش نشانی آب استفاده کنید، زیرا آب رسانای الکتریکی است و با گسترش آتش، خسارت‌های آتش سوزی را افزایش می‌دهد.

همچنین مناسب‌ترین کپسول آتش نشانی که برای خاموش کردن آشپزخانه مورد استفاده قرار می‌گیرد، کپسول فوم است. زیرا وقتی به دلیل بی‌احتیاطی اجاق گاز آتش می‌گیرد، کپسول فوم می‌تواند مانع مناسبی برای نرسیدن اکسیژن به آتش را فراهم کند و آن را خاموش کند. همچنین به دلیل اینکه بی کربنات سدیم کپسول آتش نشانی فوم برای مواد غذایی بی‌خطر است، استفاده از آن در آشپزخانه منازل پرکاربرد است.

· کپسول آتش نشانی خاموش کننده پودر خشک

کپسول‌های پودر خشک پوسته‌ای را تشکیل می‌دهد که می‌تواند آتش را از بین ببرد و از پخش شدن شعله‌های آتش جلوگیری کند. مزیت مهم این کپسول‌ها این است که قیمت مناسبی دارند و می‌تواند آتش‌سوزی‌هایی که در اثر سوختن جامدات، مایعات یا گازها ایجاد شده را خاموش کنند.

عملکرد کپسول پودری با استفاده از اسپری کردن پودر بر پایه مواد شیمیایی است. به همین دلیل بعد از خاموش کردن آتش با این کپسول‌ها لازم است، وسایل منزل را نظافت کنید. همچنین با توجه به اینکه پودر حاوی مواد شیمیایی است ممکن است به برخی از سطوح خانه آسیب برساند.

به خاطر داشته باشید استفاده از خاموش کننده پودری در آتش سوزی سوزی منزل باعث می‌شود در شرایط اضطراری دید کاهش پیدا کند.

یکی دیگر از محدودیت‌های کپسول اتش نشانی منزل حاوی پودر خشک

 این است که استنشاق پودر آن خطرناک است و آسیب‌هایی را برای سلامتی فرد ایجاد می‌کند و به محیط زیست هم آسیب می‌رساند. در نهایت باید به این نکته اشاره کنیم که کپسول آتش نشانی پودری، نمی‌تواند آتش را خنک کند،پس در صورت استفاده از آن احتمال اینکه مجددا آتش شعله‌ور شود وجود دارد.

·  کپسول خاموش کننده آب و گاز

 کپسول کننده های خاموش کننده آب معمول‌ترین نوع خاموش کننده هستند که می‌توانند آتش سوزی‌های کاغذ، چوب، لاستیک و پلاستیک جامد را خاموش کند. این کپسول‌ها فقط حاوی آب هستند و برای مهار کردن آتش لوازم را خیس می‌کنند تا به وسیله آب گرما را جذب کنند و آتش را خاموش کنند.

بنابراین برای مهار کردن آتش‌سوزی‌هایی که در اتاق خواب، سالن پذیرایی منزل اتفاق می‌افتد، کپسول آتش نشانی آب و گاز مناسب است و می‌تواند موکت، مبلمان، فرش، میز نهارخوری یا سایر جامداتی که در منزل وجود دارد و آتش گرفته را خاموش کند.

· کپسول آتش نشانی CO2

مناسب‌ترین و بهترین نوع کپسول آتش نشانی برای منزل، کپسول CO2 است. استفاده از این کپسول در پارکینگ مجتمع‌های مسکونی و منازل ویلایی کاربردی و مناسب است. زیرا اغلب آتش‌سوزی‌هایی که در پارکینگ اتفاق می‌افتد، آتش‌سوزی‌های الکتریکی نظیر اتصالات کلید و پریز، نقص فنی در سیستم روشنایی یا موارد نظیر آن است و بهترین کپسولی که می‌توانیم برای خاموش کردن آتش سوزی‌های الکتریکی در منزل استفاده کنیم و با آن خسارات مالی و جانی را کاهش دهیم، کپسول CO2 است.

· کپسول آتش نشانی بیورسال

یکی دیگر از انتخاب‌های کپسول آتش نشانی منزل، کپسول بیورسال است. کپسول آتش نشانی بیورسال یکی دیگر از تجهیزات مناسب برای خاموش کردن آتش است که بر اساس آخرین تکنولوژی روز دنیا ساخته شده است. عملکرد این کپسول‌ها بسیار مناسب و مطلوب است و می‌تواند در خاموش کردن آتش‌ سوزی‌های بزرگ و حجیم مورد استفاده قرار بگیرد.

ترکیبات اصلی کپسول آتش نشانی بیورسال، مایع کنستانتره است که غلظت آن توسط آب کاهش پیدا کرده است. بنابراین هنگام استفاده از این کپسول، هیدروکربن محصور می‌شود و حین انجام عملیات مهار آتش یا بعد از آن شاهد مشتعل شدن مجدد آتش نخواهیم بود.

مزیت دیگر استفاده از کپسول آتش نشانی بیورسال در منزل این است که می‌تواند ایمنی مناسبی را برای مصرف کننده ایجاد کند. زیرا متریالی که در ساخت آن مورد استفاده قرار گرفته باعث می‌شود گازهای قابل اشتعالی که در آتش سوزی به وجود آمده خنثی شود و آسیب‌های وارد شده به محیط زیست و استفاده کنندگان از کپسول کاهش پیدا کند.

نکات مهم برای خرید کپسول آتش نشانی برای منزل

بهترین کپسول آتش نشانی 04
بهترین کپسول آتش نشانی 04

برای اینکه بتوانید مناسب‌ترین کپسول آتش نشانی منزل را تهیه کنید باید به موارد زیر توجه کنید.

  • وزن کپسول آتش نشانی منزل

مناسب‌ترین کپسول آتش نشانی برای منزل، کپسولی است که وزن مناسبی داشته باشد و بتوان آن را به راحتی جابه جا کرد. البته دقت کنید کپسول نباید به قدری کوچک و سبک باشد که نتواند آتش را خاموش کند.

  • محل نصب کپسول آتش نشانی در منزل

یکی دیگر از مواردی که برای خرید کپسول آتش نشانی منزل باید مورد توجه قرار بگیرد، توجه به محل نصب کپسول است. پیش از خرید کپسول، محلی که قرار است کپسول را در آن نصب کنید را مشخص کنید و مناسب‌ترین کپسول برای همان محل را انتخاب کنید.

  • قیمت کپسول آتش نشانی

یکی از نگرانی‌های خرید کپسول آتش‌نشانی منزل، قیمت آن است. قیمت کپسول آتش نشانی ثابت نیست و بازه گسترده‌ای دارد که با توجه به نوع کپسول تعیین می‌شود. با خرید کپسول آتش نشانی از مراجع معتبر می‌توانید از مناسب بودن قیمت کپسول اطمینان داشته باشید.

  • نوع کپسول آتش نشانی منزل

همان‌طور که پیش از این هم تاکید کردیم تناسب نوع مواد کپسول با دلیل آتش سوزی اهمیت دارد و باید کپسول آتش نشانی منزل مناسب با نوع حریق باشد. بنابراین قبل از خرید کپسول باید اطلاعاتی درباره انواع کپسول‌ها و نحوه استفاده از آن‌ها کسب کنید.

با اینکه برخی از افراد ادعای ساخت کپسول آتش نشانی در خانه دارند و معتقدند می‌توان با استفاده از آب، جوش شیرین و سرکه کپسولی ایمن تهیه کرد و آتش را خاموش نمود، اما پیشنهاد ما این است که برای حفظ ایمنی، از انجام این اقدامات پرهیز کنید و یک کپسول ایمن و مناسب تهیه کنید.

سرعت عمل در اطفاءحریق حرف اول را می‌زند؛ به‌همین دلیل، سهولت دسترسی به محل نصب کپسول آتش نشانی اهمیت بسیاری دارد. مثلاً اگر کپسول، خیلی بالاتر از دسترس افراد نصب شده باشد یا در جایی از سالن یا راهرو باشد که شعله‌های آتش مانع دسترسی سریع به کپسول شود، در زمان آتش سوزی می‌تواند فاجعه انسانی به دنبال داشته باشد.

نکات مهم نگهداری از کپسول آتش نشانی منزل

به منظور استفاده مطلوب از کپسول آتش نشانی لازم است، هر چند وقت یک بار تاریخ انقضای کپسول آتش نشانی  را بررسی کنید و در صورت منقضی شدن، در مراکز معتبر نسبت به شارژ کپسول آتش نشانی اقدام کنید. بهتر است بدانید هزینه شارژ کپسول ثابت نیست و بستگی به سایز و محتویات داخل کپسول دارد. همچنین لازم است مطمئن شوید همه اعضای خانواده از جای کپسول آتش نشانی اطلاع دارند و با نحوه استفاده از آن آشنا هستند.

جمع بندی

کپسول آتش‌نشانی یکی از تجهیزات ضروری خاموش کردن آتش است که انواع مختلفی دارد. در این مطلب سعی کردیم اطلاعات کامل و دقیقی درباره انواع کپسول آتش نشانی منزل و کاربردهای آن‌ها در اختیار شما قرار دهیم تا بتوانید مناسب‌ترین و بهترین نوع کپسول آتش نشانی برای منزل را انتخاب کنید. اما از آنجایی که ممکن است به هر دلیلی آتش سوزی رخ دهد پیشنهاد می کنیم که حتما بیمه آتش سوزی را جدی بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط