الو کپسول

چه عواملی می‌تواند در آتش‌ سوزی کارخانه اسنوا تاثیرگذار باشد؟

آتش سوزی اسنوا 01
آتش سوزی اسنوا 01

سالانه در کشور حدود 50 هزار حادثه آتش‌سوزی اتفاق می‌افتد و موجب ایجاد خسار‌ت‌های مالی و جانی می‌شود. آتش‌ سوزی در ساختمان‌های مسکونی، ساختمان‌های تجاری و اداری، فروشگاه‌ها و کارخانه‌ها اتفاق می‌افتد، اما می‌توان با رعایت تدابیر امنیتی از بروز آتش‌سوزی جلوگیری کرد. کارخانه اسنوا با سرمایه اقتصادی هنگفت و تعداد بالایی از نیروی انسانی در حال فعالیت است؛ در این مطلب قصد داریم عوامل مختلف که موجب آتش سوزی کارخانه اسنوا  می‌شود را بررسی کنیم شاید تنها شارژ کپسول آنش نشانی کافی نباشد. پیشنهاد می‌کنیم با الوکپسول تا پایان این مقاله همراه باشید و این را نیز بدانید که یکی از راه های جبران خسارت در چنین مواردی استفاده از بیمه آتش سوزی است.

آتش سوزی به دلیل بی‌احتیاطی نیروی انسانی

اولین عملی که برای بررسی علت آتش‌ سوزی در کارخانه اسنوا باید به آن توجه کنیم، نقش نیروی انسانی و است. کارکنان کارخانه اسنوا با اقدامات نامعمول و بی‌احتیاطی نظیر استعمال دخانیات می‌توانند سبب بروز آتش‌سوزی شوند. قطعا در کارخانه که انواع تجهیزات الکتریکی روشن است، استفاده از سیگار، فندک یا کبریت کشیدن می‌تواند حادثه‌ خطرناکی را ایجاد کند.

زیرا حرارت و آتش سیگار و کبریت می‌تواند منبع گرمای مورد نیاز حریق را فراهم کند و با کوچکترین جرقه یا شعله تمام لوازم برقی کارخانه اسنوا را در شعله آتش بسوزاند.

معمول‌ترین دلیل بروز حادثه آتش‌سوزی کارخانه اسنوا آتش‌سوزی به دلیل استعمال دخانیات و رها کردن ته مانده‌های سیگار در سالن‌های کارخانه، سالن استراحت کارکنان یا رختکن، در انبار یا در اتاقک‌های نگهبانی است.

دقت داشته باشید نیروی انسانی کارخانه اسنوا در هر قسمت از کارخانه که فعالیت می‌کنند باید احتیاط کنند؛ فرقی نمی‌کند فرد در انبار کارخانه اسنوا فعالیت می‌کند یا اینکه در خط تولید مشغول به کار است؛ به هر حال استفاده از سیگار و فندک می‌تواند موجب آتش سوزی کارخانه اسنوا شود.

بهترین اقدام برای ایجاد ایمنی در ساختمان آموزش کارکنان و ارائه هشدارهای لازم برای جلوگیری از بروز آتش‌سوزی است. زیرا سیگار کشیدن پنهانی در رختکن‌های لباس، انباری یا مناطق غیر مجاز جان کارکنان را به خطر می‌اندازد و خسارت اقتصادی زیادی را هم به کارخانه اسنوا وارد می‌کند.

آتش سوزی به دلیل نقص فنی و اتصالات برقی معیوب

یکی از عوامل بااهمیت در بروز حادثه آتش سوزی کارخانه اسنوا اتصالات برقی معیوب و کلید و پریزهای خراب است.اغلب اوقات آتش‌سوزی در کارخانه‌ها و منازل به دلیل استفاده از کلید و پریزهای قدیمی و خراب رخ می‌دهد. به‌طور مثال وقتی عایق سیم‌ و کابل فرسوده می‌شود، گرمای آن موجب ایجاد جرقه الکتریکی می‌شود و لوازم قابل احتراق را می‌سوزاند. بررسی منظم و دوره‌ای سلامت کلید و پریزها باعث می‌شود، ریسک آتش سوزی کارخانه اسنوا کاهش پیدا کند.

آتش سوزی به دلیل اتصال جریان برق در وسایل روشنایی کارخانه اسنوا

در قسمت‌های مختلف کارخانه اسنوا از انواع وسایل روشنایی استفاده می‌شود. اما لازم است بدانید چراغ و لامپ یکی از دلایل عمده ایجاد آتش‌ سوزی است. به طور مثال در صورتی که لامپی بیشتر از توان مدار تغذیه در کارخانه اسنوا نصب کنیم، نباید انتظار داشته باشیم که فضای کارخانه ایمن باشد. زیرا نصب لامپ با توان بالاتر از ظرفیت مدار تغذیه و اتصالات آن موجب ایجاد اشکال در روشن شدن وسایل روشنایی می‌شود و زمینه‌ بروز آتش‌سوزی را فراهم می‌کند.

پس برای اینکه شرایط ایمن در کارخانه فراهم شود، لازم است در هر مدار روشنایی لامپ روشنایی مناسب نصب شود.

یکی از مهم‌ترین خصوصیات آتش این است که با سرعت بالایی گسترش پیدا می‌کند و از محدود به همان نقطه شروع باقی نمی‌ماند. دلیل آتش‌سوزی‌های بزرگ مثل آتش سوزی کارخانه اسنوا هم این است که در یک نقطه کوچک حادثه به ظاهر بی اهمیتی رخ می‌دهد، اما به دلیل انتقال حرارتی سریع که در اثر اختلاف درجه حرارت ایجاد می‌شود آتش به صورت تصاعدی گسترش پیدا می‌کند و همه جا را می‌گیرد.

آتش سوزی به دلیل قرار دادن مواد قابل اشتعال در کارخانه

آتش سوزی اسنوا02
آتش سوزی اسنوا02

ارتقا سیستم ایمنی کارخانه و محافظت از وسایل آن در گرو شناخت عوامل ایجاد کننده آتش‌سوزی است. یکی از عواملی که باعث ایجاد آتش‌سوزی در کارخانه اسنوا می‌شود، قرار دادن مواد قابل اشتعال مثل مواد شیمیایی یا گازها و حلال‌ها در مجاورت وسایل برقی یا محیط‌های بسته است. گرم شدن محیط کارخانه سبب آتش‌گرفتن مواد قابل اشتعال می‌شود و آتش‌سوزی بزرگی را ایجاد می‌کند.

بسیاری از آتش‌سوزی‌های بزرگ که کنترل ناپذیر می‌شوند بر اثر نشت مواد قابل اشتعال روی مواد قابل اشتعالی نظیر زباله خشک یا کاغذ ایجاد می‌شوند. حتی ممکن است بالا رفتن حرارت مواد قابل اشتعال در اثر حرارت مستقیم آفتاب هم موجب آتش سوزی شود.

در صورتی که لازم باشد ماده قابل اشتعالی در کارخانه نگهداری شود باید یک مکان مناسب برای آن در نظر بگیریم. مکانی که به نگهداری از مواد قابل اشتعال اختصاص داده می‌شود باید تهویه مناسبی داشته باشد و هیچ منبع حرارتی در آن نگهداری و روشن نشود. حتی محل نگهداری از زباله‌های قابل اشتعال هم شامل این شرایط می‌شود و باید مکان مناسبی برای آن در نظر گرفته شود.

آتش سوزی به دلیل کار گرم در کارخانه اسنوا

کار گرم یکی از شایع‌ترین دلایل بروز حادثه است که می‌تواند باعث بروز آتش سوزی کارخانه اسنوا شود. کار گرم به اقداماتی گفته می‌شود که پتانسیل ایجاد گرما جرقه یا شعله دارند و می‌تواند منجر به ایجاد آتش شوند. به طور مثال کارهایی نظیر جوشکاری، برشکاری و استفاده از شعله گاز استیلن، چکش کاری، سوزاندن، لحیم کاری، پرچ کاری حرارتی یا استفاده از تجهیزات دیگری که موجب ایجاد شعله می‌شوند، جزو اقداماتی هستند که در کارخانه‌ها به صورت گسترده انجام می‌شوند. اما در صورتی که شرایط ایمنی برای انجام این کارها فراهم نباشد آتش سوزی در کارخانه اتفاق می‌افتد.

یکی از نکات مهمی که در گسترش آتش سوزی کارخانه اسنوا اهمیت دارد این است که انتقال حرارت در جامدات از مایعات و گازها بیشتر است، بنابراین در کارخانه اسنوا که تعداد زیادی وسیله برقی وجود دارد، یک جرقه یا شعله کوچک آتش می‌تواند تمام قسمت‌های کارخانه را فرا بگیرد.

آتش سوزی به دلیل استفاده نادرست از وسایل و تجهیزات الکتریکی توسط کارکنان

آتش سوزی اسنوا03
آتش سوزی اسنوا03

یکی از اشتباهات نیروی انسانی که منجر به آتش سوزی کارخانه اسنوا می‌شود، استفاده نادرست از تجهیزات الکتریکی موجود در کارخانه است. به عبارت دیگر در صورتی که سیم‌های حامل الکتریسته به دلیل کاربرد نادرست بیش از حد داغ شوند، گرمای ایجاد شده در آن‌ها موجب بروز آتش‌سوزی می‌شود. حتی ممکن است حیوانات موذی مانند موش، روپوش سیم‌ها را بجوند و موجب اتصال آن‌ها به هم شوند. قطعا اتصال سیم‌های برق به هم خطر آتش سوزی کارخانه اسنوا را افزایش می‌دهد.
اتخاذ رویکرد پیشگیرانه برای حفاظت از آتش سوزی کارخانه اسنوا باعث به حداقل رساندن ریسک آتش سوزی و محافظت از جان کارکنان کارخانه می‌شود. به این منظور لازم است آموزش‌های مربوط به استفاده از کپسول آتش‌نشانی، استفاده از تجهیزات ایمنی فردی به کارکنان آموزش داده شود و استانداردها و مقرراتی نظیر شارژ کپسول آتش‌نشانی هم رعایت شود.

آتش سوزی به دلیل استفاده از وسایل گرمایشی غیر مجاز در انبار کارخانه یا اتاق استراحت

یکی از مکان‌هایی که در کارخانه به احتمال زیادی دچار آتش‌سوزی می‌شود انبار کارخانه یا اتاق استراحت کارکنان است. در انبار کارخانه از وسایل زیادی نگهداری می‌شود که قابل اشتعال هستند و موجب گسترده شدن شعله‌های آتش می‌شوند. به همین دلیل لازم است ضوابط و مقرراتی که برای جلوگیری از آتش سوزی در انبار کارخانه تنظیم شده را جدی بگیریم و رعایت کنیم.
به طور مثال یکی از عوامل احتمالی ایجاد کننده آتش سوزی در انبار کارخانه لوازم خانگی اسنوا استفاده از وسایل گرمایشی مانند بخاری یا وسایل گرم کننده برقی است. در محیط دربسته‌ای مثل انبار کارخانه، استفاده از بخاری و گرم کننده‌های برقی می‌تواند شعله کوچک آتش را ایجاد کند و تمام وسایل برقی موجود در انبار را بسوزاند.
البته در صورتی که اتاقکی برای نگهبانی از انبار در نظر گرفته شود ، با رعایت اصول ایمنی نظیر تهویه مناسب و نصب صحیح بخاری یا اطمینان از سالم بودن وسایل گرمایشی برقی، می‌توان از بخاری یا سایر وسایل گرمایشی استفاده کرد. اما باید به خاطر داشته باشیم که استفاده نادرست از وسایل گرمایشی در انبار کارخانه از عوامل مهمی است که خطر آتش سوزی کارخانه اسنوا را افزایش می‌دهد.
به منظور کاهش خطرات جانی ناشی از آتش سوزی و در امان نگه داشتن جان کارکنان کارخانه لازم است مسرهای عبور و مرور کارکنان باز باشد تا در صورت بروز خطر بتوانند جان خود را نجات دهند. همچنین کارکنان باید به کپسول‌های آتش‌نشانی به‌راحتی دسترسی داشته باشند و بتوانند به موقع از آن‌ها استفاده کنند.

آتش سوزی کارخانه اسنوا به دلیل تاثیر بلایای طبیعی

برای دسته‌بندی عوامل ایجاد کننده آتش سوزی کارخانه اسنوا باید به عوامل طبیعی که می‌تواند موجب بروز آتش‌سوزی شود هم اشاره کنیم. با اینکه اغلب اوقات علت اصلی آتش‌سوزی در کارخانه‌ها خطای انسانی یا اتصالات جریان برق است، اما بلایای طبیعی مانند صاعقه هم ممکن است موجب شعله ور شدن آتش در کارخانه شود.
صاعقه جریان الکتریکی را در کسری از ثانیه به ساختمان کارخانه وارد می‌کند و موجب ایجاد جرقه می‌شود، با توجه به اینکه تمام لوازمی که در کارخانه نگهداری می‌شوند به سرعت آتش می‌گیرند، آتش‌سوزی در کارخانه می‌تواند خیلی زود گسترش پیدا کند و همه جا را فرا بگیرد.
انرژی موجود در صاعقه از مصالح ساختمان کارخانه و ترک بین مصالح عبور می‌کند و باعث می‌شود رطوبت بین مصالح تبخیر شود و گازهای با حرارت بالا و داغ تولید شود.
به همین دلیل یکی از مهم‌ترین اقداماتی که برای جلوگیری از آتش‌سوزی به دلیل صاعقه انجام می‌شود، نصب برق گیر متصل به زمین است. برق گیر در بلندترین نقطه از پشت بام ساختمان نصب می‌شود، تا شوکی که از صاعقه به ساختمان وارد می‌شود را جذب کند و آن را به صورت مستقیم به زمین انتقال دهد. به این ترتیب دیگر صاعقه به ساختمان و اتصالات جریان برقی نفوذ نمی‌کند و آتش‌سوزی اتفاق نمی‌افتد.

آتش‌سوزی عمدی

در بررسی جامع تمام دلایل بروز آتش‌سوزی در کارخانه اسنوا لازم است باید به احتمال بروز آتش‌سوزی‌های عمدی هم اشاره کنیم. در صورتی که فردی با مقاصد کینه توزی و انتقام جویانه بخواهد شرایط آتش‌سوزی در کارخانه را فراهم کند، به صورت تعمدی جریان‌های برق را دستکاری می‌کند یا اینکه با کبریت یا فندک شعله‌ای را ایجاد می‌کند.

جمع بندی

آتش سوزی از اتفاقات تاسف‌برانگیزی است که خطرات و آسیب‌های بزرگی را ایجاد می‌کند. رعایت کردن ضوابط و مقررات ایمنی تا حد زیادی می‌تواند خسارات مالی و جانی به دلیل آتش‌سوزی را کاهش دهد. در این مطلب سعی کردیم شما را با عوامل ایجاد کننده آتش سوزی کارخانه اسنوا آشنا کنیم تا بتوانید با کنترل کردن آن‌ها محیط را ایمن سازی کنید و از بروز آتش سوزی پیشگیری کنید. امیدواریم این راهنمای کامل و جامع برای شما مفید باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط